Znáte všechna ta geniální štěňata, super rychlé neomylné psy a dokonalé psovody? Báječné trenéry, kteří nikdy nedělají chyby a pokud ano, vždy se z ní poučí? Znáte super motivované psy, kteří se pro psovoda můžou rozkrájet, cvičí za úsměv a pro hračku by skočili i z útesu?

Já ano, ale jen na internetu, facebooku a youtube. Na těch místech, kde najdete i pohádku O červené Karkulce a Supermana, co umí lítat. V reálném světě ale Clark Kent taky musí chodit na 9 hodin denně do práce a platit nájem. Stejně tak geniální štěňata čůrají doma na koberec a nepřibíhají na přivolání, tak jako to Vaše, jen se tím nikdo nechlubí.

Svět na internetu není skutečný. Každý pes má své přednosti i nedostatky. Stejně tak i lidé. A je samozřejmé, že pokud někdo točí video svého psa, dá tam to, co se mu zrovna daří a co mu jde. Bohužel tím ale vzniká představa, že všichni psi jsou dokonalí, jen ten náš trouba doma to ne a ne pochopit.

  1. Ano, mám geniální štěně, které když mu dám aport do tlamy, tak si ho vezme a nepřekusujeNikdy! Taky mám ale poprvé psa, který když dostane hračku/aport/cokoliv do tlamy, tak s tím běží pryč a ne ke mně. Kterého, když odměním hračkou a za odměnu mu ji pustím, tak s ní poběží na opačný konec haly a nebude s ní chtít za mnou přiběhnout 😀 Majetníka, který nechce vyměňovat a pouštět aport za super hračku, protože lepší vrabec (aport) v hrsti :))))
  2. Mám super štěně, které je sebevědomé, samostatné a schopné řešit situace i beze mě. Zároveň je ale i docela nezávislý. Když jsem onehdá přivolávala na cvičáku (kde byl poprvé v životě) a on mě (opět) ignoroval, vyběhla jsem mimo cvičák a cestou pryč ho volala. Co udělá 99% psů? Letí za majitelem, aby ho neztratili. Co udělal Dream? Ještě si popoběhnul opačným směrem a prozkoumával dál.
  3. Mám naprosto vyrovnané štěně s nulovou úrovní stresu. Báječného pohodáře. Zároveň ale, bez stresu není frustrace a bez té není aktivita. Co z toho plyne? Že cokoliv umí nebylo zadarmo. Taky znáte ta videa super rychlých psů, co při shapingu nabízejí jeden trik za druhým? Těch, co se tak hrozně snaží? Tak na to u normálního štěněte se kterým začínáte zapomeňte. Třeba to jednou přijde, do té doby ale budu odměňovat jakoukoliv jeho snahu o aktivitu, energii a zájem něco dělat. Cokoliv!
  4. Znáte ty borderky (a jiné psy), co visí na hračce kdykoliv a kdekoliv a Váš pes ji skoro nechce? Většina psů se musí naučit přetahovat se a mít to rádi. Je to o spoustě her, kdy je pes odměňován za každé škubnutí hračkou a aktivitu vítězstvím.
  5. Ano, mám psa, který ve 4 měsících umí chodit za patama s prověšeným vodítkem a to klidně i dlouho, v lese i ve městě. (A že si toho sakra vážím!) Mám psa, který chápe pozici u nohy a zdá se, že konečně budu mít psa, který bude mít hezké pozice na dálku a za pochodu. Huráááá! Ale taky bojuju s přivoláním, s pozorností mezi psy a po večerech utírám loužičky, kdykoliv to správně nenačasuju :)))

Jo, vítejte v tvrdé realitě. Geniální psi neexistují!!!! Jsou jen trpěliví trenéři, kteří využívají dispozic psa, podporují vlohy a pracují na nedostatcích.
Takže až Vám příště štěně či pes zhltne venku nějaké to hovno, jakkoliv na něj voláte Fuj! Pusť! a Nesmíš! Až Vám pes příště zase poběží za cyklistou, přitiskne uši k hlavě a bude zcela ignorovat Vaše úpěnlivé volání. A až Vám pes zase skočí na kamarádku v čistém oblečení a vyrazí návštěvě hrnek s vodou z ruky ….. vzpomeňte si na tento článek. Vzpomeňte si na to, že i geniální psi nějak začínali, že i oni mají stinné stránky a je jen na nás, kam se posunou a jestli nás ta společná cesta bude bavit 😉