Až teď mi došlo, že jsem nenapsala žádný článek o tom, jak nám jde učení aportu, takže hurá na to.
Dream má zájem o hračky, vcelku se rád přetahuje a když něco hodím, běží si proto (ale už mi to nedonese).
Taky moc nechtěl vyměňovat hračky, protože ta v jeho tlamičce byla vždy mnohem lepší, než ta moje.
Úkoly tedy byly jasné:
- Naučit přetahování o hračky a vyměňování.
- Naučit zvedání předmětů ze země a podávání do ruky.
- Později přidat hru s odhazováním hraček.
- A nakonec odhazování aportu a výměnu za hračky: hra na rychlé přinášení.
- Jako zcela samostatné cvičení naučit Dreama klidné držení aportu.
Přetahování
Psi mají lovecký instinkt. Někdo ho má víc, jiný méně, ale dobrá zpráva je, že se dá rozvíjet 😉 Lovecký instinkt psům říká, že mají pronásledovat a „zakousnout“ vše, co od nich prchá (a kličkuje). Z tohoto chování zvěře vychází i hra s hračkami. Dream se rád přetahoval už u chovatelky. Tahle část socializace a práce chovatele je k nezaplacení. Na mě je jeho zájem a chuť podporovat a rozvíjet. Nechávat ho vyhrávat a naučit ho přetahovat se nejen doma v klidu, ale i venku a v rušném prostředí.
Pravidla:
- Hýbejte s hračkou vždy směrem od psa. Prchejte s ní, kličkujte, občas ji zastavte, počkejte a na poslední chvíli s ní cukněte pryč. Rozhodně se nesnažte jít s hračkou proti psovi nebo mu ji vkládat do tlamy. Efekt bude přesně opačný, bude od ní ustupovat a odradíte ho 😉
- Jakmile se štěně zakousne, klidně hračku v počátku pusťte nebo držte její konec a nechte s ní psa pár krůčků odběhnout, aby pocítil vítězství a mohl si „odnést svou kořist“. Za to, že vložil svou energii a chuť k ulovení musí následovat útěk s úlovkem a ne další překážka a boj s Vámi.
- Čím víc vítězstí (úspěchů) pes při přetahování zažije, tím víc ho bude bavit 😉 Výhry mu posílí sebevědomí a později „si troufne“ s Vámi bojovat zase o chvíli déle. Nebojte se nechávat psa vyhrát. Je to jen hra 😉
Výměna hraček
Tohle byl trochu oříšek. Dream je majetníček. Jak jednou něco peklo zchvátí, už to vydat nechce 😀 Tuhle hru ale považuju za jednu ze základních a důležitých pro spoustu cviků a dalších her, takže ani tohle nás neminulo. Musím říct, že je to den ode dne lepší a lepší.
Pravidla:
- Nachystejte si dvě (ideálně stejné) hračky. S jednou se přetahujte a po chvíli danou hračku pusťte a velmi intenzivně lákejte psa na druhou hračku, kterou máte v ruce. Vydržte, snažte se a bojujte 😉 Po chvíli pes zjistí, že nemá cenu držet v tlamě nehybnou „mrtvou“ hračku, vyplivne ji a zakousnou se do té „prchající“, kterou máte v ruce vy.
- V okamžiku kdy pes sám pouští, smíte říct „pusť“. Touto metodou se pes naučí pouštět rychle a rád, protože to pro něj nebude znamenat konec hry a odebrání hračky, ale naopak zisk jiné a lepší na výměnu. Je velmi důležité, abyste první hračku nejdříve pustili a až pak lákali na tu druhou. Pokud ji budete stále držet, pes s Vámi bude bojovat a nebude ji chtít pustit.
- Máte-li majetníka, který s první hračkou chce prchat do dáli, pak je lepší si ho jistit na volném vodítku, aby mohl odběhnout jen do malé vzdálenosti. Vodítko slouží jen k vymezení prostoru, rozhodně s ním nijak necukejte 😉
Pro lepší představu můžete kouknout na začátek tohoto mého videa.
Jen malé upozornění. Jsou tam jisté technické nepřesnosti (přeci jen je 5 let staré 😉 )
Jen malé upozornění. Jsou tam jisté technické nepřesnosti (přeci jen je 5 let staré 😉 )
Zvedání předmětů
Sedněte si na zem, nachystejte si nějaký předmět, zahýbejte s ním, pusťe ho a koukejte na něj. Většina štěňat je zvědavá. Půjdou se na něj podívat, což odměňte. Pak do něj začnou ťukat nosem (což odměňujte). Později přestaňte odměňovat ťukání a počkejte si, až ho zkusí vzít do zubů (odměna) a později ho zvednou (odměna).
Tuto hru hrajte s různými lehčími předměty, co se budou psovi dobře zvedat. Buďte kreativní. Až zvládne zvedat například: přetahovací uzlík, míček, tužku, roličku od toaletního papíru, srolované ponožky apod., teprve pak zkuste hrát tuto hru i s aportem. U zvedání aportu na začátku odměňuju zvednutí jakkoliv. Jakmile se pes snaží a chápe, že má tento předmět zvedat, pak začnu odměňovat jen pokusy, kdy zvedá ze střed a ne bočnice. Na toto cvičení mám speciální lehounký aport s bočnicemi z koberce, takže pokud ho štěně pustí, nezraní ho a neublíží mu jako celodřevěné těžké aporty. Chcete přece vybudovat zájem psa a ne ho od interakce s aportem odradit.
Podávání do ruky
Báječně funguje kombinace naučení „nosetouch“ a zvedání předmětů ze země. Pes už umí zvedat předměty. Opět si sedněte na zem (nebo židli) a začnete trénink cvičením „nosetouch“. Po několika opakováních položte na zem předmět, který umí štěně zvedat a odměňte pár zvednutí. Pak položte předmět na zem ajakmile ho štěně zvedne, ukažte mu dlaň na „nosetouch“. Většina psů, kteří mají tento cvik zafixovaný zapomene na hračku v tlamě, dotkne se nosem a tím vám vlastně vloží hračku do ruky. Vy pak jen řekněte pusť a hrozně moc odměňte.
Buďte trpěliví! Počkejte, až pes opravdu vloží předmět/aport do vaší ruky. Pokud se pro ni budete natahovat a hýbat rukou proti psovi, bude s ní uskakovat pryč, nepodá vám ho a tato hra ho bude velice bavit 😉
(pokračování příště 😉 )