Dream dnes slaví 4 měsíce.
Letí to hrozně rychle. Co se zatím dělo? Miluje lidi, miluje psy, miluje mě. Má nastavená základní pravidla (vůči mě, lidem, psům), která chápe a (většinou) je respektuje. Rád papá, hodně roste. Miluje hračky, mě i jídlo stejnou měrou (huráááá, přirozeně, šťastná to žena). Lítá po lesích, spinká v hospodách, sám si říká o trénink a cestou na něj nadšeně poskakuje okolo, snaží se a taky doma odpočívá, spinká a nedělá nic. Umí být nezávislý a přitom se snažit pro mě, bude spíš dominantní-vyrovnaný a přitom není tvrdohlavec. Jo, boží štěně. Baví nás to spolu oba.
Tento příspěvek jsem zveřejnila na facebooku. Co z něj vyplývá z výcvikového hlediska?
- Pokud plánujete závodit v obedience (často) a někam to dotáhnout, nezapomínejte, že na závodech jste 1 den v měsíci a na place 10-15 minut v měsíci. Nezapomínejte, ž zbylých 29 dní s ním musíte taky být. Je hrozně důležité pracovat se psem tak, aby byl primárně příjemný společník, kamarád a aby se s ním prostě dobře žilo.
- Bez pravidel a poslušnosti v běžném životě nemůžete očekávat, že pes bude fungovat na 100% na cvičáku a na závodech. Pokud mi v běžném životě nepřibíhá na přivolání (a přiběhnutí na druhý povel už je neuposlechnutí toho prvního), pokud si nelehne, když mu řeknu, zvedá se z odložení, když si povídám s kamarády, pak samozřejmě totéž může nastat v závodě a velmi špatně se to odbourává “jen v tréninku.” Není moc fér chtít po psovi okamžité ulehnutí/zastavení při přivolání v OB3, pokud celý život nemusel respektovat povely nebo na ně okamžitě reagovat. Pokud pravidla nejsou konzistentní na těchto dvou rovinách (běžný život – trénink), pak nemůžete předpokládat konzistentní výsledky.
- Dovolte svému štěněti potkávat se s jinými psy, ale vždy jen s těmi, které znáte a o nichž víte, že se ke štěněti umí chovat. Psi se učí pozorováním a zkušenostmi. Potřebují své vzory chování. Skupina dalších nevycválaných štěňat jim je nedá, zato vyrovnaný dospělák ano. Je fajn, pokud má štěně kamaráda, se kterým si hraje, ale je i potřeba, aby potkalo psa, který mu nastaví hranice a vysvětlí mu zásady slušného chování vůči jiným psům (neskákat jiným psům na záda, respektovat jejich vrčení, výraz, pohled, postavení těla, …). Pokud podobného psa nemáte, pak jeho roli musíte zastoupit vy. Když si hrajou štěňata a příjemná hra se změní v mučení slabšího, pak na ně nekoukejte, ale zakročte. Platí to i v případě, kdy Vaše štěně morduje jiné, ne jen když je utlačováno 😉
- Berte štěně na různá místa, do různých terénů, seznamujte ho s různými povrchy, hluky, pachy. Nové zkušenosti ho mají obohacovat, ne děsit. Pokud se mu něco nezdá nebo se bojí, nenuťte ho tam jít, počkejte a dejte mu čas se rozkoukat. Štěňata bývají zvědavá,dovolte jim učit se jejich rychlostí.
- Beru štěně od mala do lesa i do kopců, nebojím se popadaných stromů a větví. Je to superpohybové cvičení, kdy se prcek učí pracovat se svým vlastním tělem a ovládat ho.
- Cvičte na pamlsky, hračky i na svou radost. Pokud štěně nechce hračku po pamlsku, pak vytrvejte, hrejte si tak dlouho, dokud se nezakousne, nechte ho okamžitě vyhrát, odměňte pamlskem a dejte si celé kolečko ještě jednou 😉
- Nastavte pár pravidel, které dodržujte. Co se v mládí naučí…. Skákající štěně je roztomilé, pokud je hezky a sucho. Nevycválaný puberťák obalený blátem už tolik ne. Co učím a dodržuju odmala?
Přivolání musí být časem 100% za jakýchkoliv okolností.
Zůstaň – učím štěně čekat na pelechu, když cvičím s ostatními psy.
Lehni – kdekoliv, kdykoliv, klidně i za běhu.
Netahání na vodítku – po povelu se mi zařazuje za paty a způsobně sám nebo i s dalšími psy jde za mnou. Tohle je hodně o respektu. Pokud Vás pes vtáhne na cvičák a vy ho posloucháte a následujete, proč by pak měl poslouchat a následovat on Vás?
Skákání – na lidi se neskáče, na nábytek, postel, linku a umyvedlo taky ne :)))
Odpočinek – doma se spinká. Je potřeba naučit štěně odpočívat. Potřebují spánek pro svůj správný vývoj. Je potřeba uložit nově nabité zkušenosti i si odpočinout. Někdy štěňata neznají míru a pak (podobně jako děti), i když jsou přetažení, tak blbnou a blbnou (a dost často i záškodničí). Pro tyto případy je lepší, když nastoupí člověk a po pár hodinách aktivity dá štěně spát. Super je na to klec, kde je potřeba naučit štěně odpočívat a být v klidu.