Na fb se objevil dotaz a já se rozhodla odpovědět.
„Co je špatného na pozitivce? Nebo jaké má nevýhody? „
Na pozitivce je špatné jen to, že je leckdy složitá a náročná pro psovody.
Člověk musí umět zůstat v klidu a nebrat si nic osobně. Je potřeba správně načasovat odměňování, umět zvyšovat kritéria, pracovat s prostředím. Vědět, kdy psa podpořit, pomoct, kdy odměnit a kdy raději ukončit trenink.
Tohle naučit lidi, aby chápali, uměli a měli na to cit, to je věda.
Proto tolika lidem vyhovuje cesta „řekni lehni a když neposlechne, přitlač ho k zemi“. Ale že psa nenaučili, co lehni znamená, to neřeší.
Ještě dodám …
Dlouho jsem „ji“ neměla ráda. Primárně proto, že ji lidi používají špatně. Klikají a odměňují všechno, tedy i špatné pokusy, odměňovat se přece musí. Pod posvátným pojmem free shapingu s nulovou nápovědou vídám vystresované psy, kteří se zoufale snaží vymyslet, co po nich trenér chce, ale nápovědu nedostali žádnou a kritéria příliš vysoká. Potkávám nevychované psy bez pravidel, protože pozitivka, takže je přece majitel nemůže usměrnit ani okřiknout. Semináře plné latiny hrající si na odbornost, které pejskařům ukazují, jak trénovat opice a kosatky. Roboty, co sice klikají a krmí, ale s nulovou emocí a nadšením.
A pak jsem došla na seminář za skoro otcem „pozitivky“ Kenem Ramirezem s větou v duši, že „já nedělám pozitivku“ a VŠE, co za ten víkend popsal (tedy krom vysoké magie konceptů) byly techniky, které používám každý den. Vše odpovídalo metodice pozitivky. Ta totiž není jen o klikání, krmení nebo time outu (často špatně používaném). Ta je totiž o kompletním operantním kvadrantu, tedy i trestech. Zásadní rozdíl ale pro mě je, že je FÉR KE PSU. Přemýšlí o tom, jak věci vnímá pes a hledá cesty, jak mu vše vysvětlit místo donutit dělat bez obsahu.
Takže za mě pozitivka ano, jen se musí umět a to je vážně těžký a náročný na psovoda. Chci učit a vysvětlovat srozumitelně, chci trénovat s ohledem na potřeby a emoce svého psa a stejně tak i můžu, pokud pes umí, chápe, ale dělá něco jiného, říct, že takhle ne, umíš to líp. A když už k tomu ne sáhnu, pak bez osobního ega a odůvodněně.
Chyba totiž není v metodice, jen někdy v lidech.