Z pohledu závodníka
Přihlásila jsem nás do mezinárodních online obedience závodů. Dostali jsme pořadí cviků, nákres placu, možnost rozdělit si vše na 2 části (2x 4 cviky plus skupinové odložení) a možnost použít target.
Co bylo potřeba?
- Přihlásit se a zaplatit
- Natrénovat
- Domluvit si stewarda (v mém případě i kameramana v jedné osobě)
- Mít kameru (mobil) a stativ
- Vytisknout si plac
- Domluvit si halu / plac na natočení „závodu“
- Vymyslet, jak ten zatracený plánek vecpat do haly, odstěhovat asi milion agility věcí a přesunout pár koberců i za hranice myslitelného prostoru, abychom se „nějak“ vešly
Jak to probíhalo?
Sešly jsme se, uklidily plac, vymyslely rozvržení, nalepily lepítka na místa pro kužely, aporty, překážky, vymyslely odkud budeme co kamerovat, aby měl rozhodčí šanci vidět vše, co potřebujue. Dohodly jsme se jak budeme mezi cviky přesouvat / uklízet vše potřebné. Jen tohle nám zabralo hodinu a půl.
Pak rozumný trénink po zimním spánku na rozehřání psů a připomenutí pár pravidel. Motivace a ukázání co se bude běhat a kam (ale na to máme v ČR běžně čas i před závody (3min většinou stačí).
Poslední domluva, příprava psa před startem, klapka, jedem a nástup. Hmmmm …. tak ne, adrenalin šel nahoru, pes začal zlobit, tohle na videu nechci. Druhý pokus dopadl o poznání líp. První cvik dobrý, v druhém chyba za dost bodů a vteřinová úvaha, jestli ji nechat projít nebo to sjet vše od začátku. Třetí pokus s natočením všech 4 cviků dohromady. Vychození psa a příprava placu na nástup druhého týmu (musíme se přece vyměnit).
Když se konečně povedlo natočit 4 cviky v rozumném předvedení, přestavoval se plac na další 4 cviky. Opět konkrétní příprava před nástupem, několik povedených pasáží, co úplně zabily ty nepovedené. Opakování. Co projde a co už ne? Ve finále ukončení v rozumný čas, aby si psi zvládli odpočinout, dát dva dny jiných tréninků a čtvrtý den se o „dokonalost“ pokusit nanovo.
Proč to bylo boží a všem to doporučuju?
- Úžasný adrenalin a tlak ze závodů, který už se v tréninku tak špatně hledá. Bylo nám jasné, že si vše můžeme zopakovat a záznam vymazat, ale mozek to stejně vnímal jinak.
- Snaha o dokonalost a ne jen „nějak potrénovat“. Protože to uvidí lidi, bude to hodnotit rozhodčí a „o něco jde“.
- Nové nakopnutí do tréninku, protože ani nekonečné množství pokusů dokonalost nezaručí. S jedním cvikem možná, v sérii bez střihu nikoliv.
- Nebyly druhé šance jednoho cviku, jen druhé šance celých sérií a ani ten nejaktivnější nejnadšenější pes jich nevydrží moc. Čím víc opakování, tím menší jiskra v běhacích cvicích. Hra mezi jiskrou a čistotou. Hra o čas mezi nadšením a únavou.
- Objevily jsme geniální kombinaci a střídání stativu a stewarda co ho buď nosí v ruce s kamerou nebo našteluje video na správný úhel a pak pokládá aporty, přesouvá kužely a vůbec.
Proč to nebylo boží?
- Jeden takový závod nám i se stavěním, tréninkem i snahou o natočení závodu zabral 4 hodiny v pronajaté hale. I přesto jsem nakonec použila jen natočenou půlku závodu.
- Zjistila jsem, že 4x 10 bodů ani s nekonečným opakováním nedáme, třeba i proto, že opakování nemůže být nekonečné.
- Co ten pes neumí, to prostě nenatočíte. V dokonalém světě natočíte nejlepší možnou verzi vašeho psa, ale i pak budete řešit, jestli raději použít 3x skvělý cvik + 1 fakt nic moc nebo raději 4x průměr :)))
- Zjistila jsem, že stewardovat OB3 chůzi (mraky změn směrů a tempa) a u toho natáčet tým na kameru, udržet je v záběru a nenabourat je do zdi je skoro nad moje možnosti. I to jsou chvíle, kdy začínáte s týmem nanovo a síly docházejí.
Proč jsou výsledky online závodů vypovídající?
Jak už jsem psala výš. Ano, do soutěže nepošlete pokusy, kdy by vám vyšla jasná nula, můžete odcvičit na domácím place v klidu. Nejsou tam reakce na diváky, psy okolo apod. Ale podmínky mají všichni stejné.
Zjednodušeně, je to jako by všem vyšel ten jejich vysněný závodní den s trochou štěstíčka. Přes to všechno, pokud pes umí nějaký cvik na 8 bodů, možná ho množstvím pokusů vyhoupnete na 8.5, ale na 10 bodů to v sérii stejně nedá.
Pro zajímavost dodám, že já jsem se ve finále rozhodovala mezi dvěma verzemi 4 stejných natočených cviků. Každá vcelku jiná, srážky v jiných cvicích, obecný projev stejný, protože stejný pes. Nakonec jsem si je ze zvědavosti nechala obodovat jinou rozhodčí. Nemohla jsem se prostě rozhodnout (Váha, no). Oběma se nám jedna verze líbila trochu víc. Ta vyšla na 116 bodů, ta „průměrnější“ na 116,5 bodů :)))) Ne, nedá se to natočit nad možnosti psa.
I přes to, co píšu výše a pominu-li pokusy, kdy to člověk vzdal hned u nástupu, tak jsme si každá sjely celý závod 2x v rámci celého tréninkového dne. Ty dny jsme s pauzou měly 2.
OB3 trvá na závodě 15 minut. Pro psa je to náročné fyzicky i psychicky. Každý pes byl na place i s tréninkem a přípravou cca 45minut komplet, víc by bylo stejně na škodu. Nikdo rozumný si nechce odvařit psy.
V online diskuzích často padají argumenty o psech, co cvičí líp s párkem v kapse. Za sebe můžu říct, že znám milión možných triků, jak to udělat, aby pes věřil, že má člověk u sebe odměnu a snažil se. Žádný z nich na zkušené vyzávoděné psy nefunguje. Pokud pes překusuje aporty, párek v kapse nepomůže. Pokud pes nemá motivaci, pak si ji neudrží 4 a víc cviků, pokud je tou motivací hračka/jídlo a on ji dostane až za 15 minut snahy.
A kdyby někomu přeci jen pes na párek v kapse cvičil líp – přejme jim to, aspoň bude další pes na place o fous šťastnější a bude na co hezkého koukat.
Padají samozřejmě i argumenty o podvádění lidí. Jasně, že se dá kamera nějak postavit. Jasně, že se dá „nějak“ pomoct mimo záběr kamery, ale stálo by vám to za to? Vítězstí s příchutí podvodu? A není to ve finále spíš o tom ukázat jaké jsou reálné možnosti našich psů a užít si ten proces cesty k dokonalosti? Nebojím se lidí, co by chtěli podvádět. Já jim to možné vítězství vlastně přeju. Raději budu první z čestných než první podvodem. A víte co? Vlastně chci věřit ve slušné lidi s hodnotami a proti nim závodit. Takže ne, nebojím se a není to pro mě překážkou využít všeho dobrého, co online závody přináší.
PS: Pokud si to chcete vyzkoušet taky, je tady možnost. Přihlašování do 10.4.2021
https://www.facebook.com/events/517486922969345