Věnuju se svému štěněti dostatečně?
Necvičím už moc? Rozvíjím správné oblasti?
Tohle jsou otázky, které si pokládá asi každý majitel štěněte.
Jak ale poznat, co je správná míra?
Dreama do ničeho netlačím. Jen mu nabízím způsoby, jak si vysloužit odměnu. Nastavuju kriteria tak, aby pro něj byla splnitelná, ale nebojím se je zvyšovat rychle a zkoušet, jestli už je připravený na další krok. Pokud není, bude mít víc neúspěchů a já zkusím jinou cestu. Chyba není problém, je to jen zpětná vazba pro Vás.
Znám spoustu lidí, co se bojí zvyšovat kriteria a pak zamrzají na určité úrovni příliš dlouho. Někteří i roky. Ano, je to o odvaze posouvat se dál, ale odměnou Vám bude veselý pes, který bude mít radost, že se učí nové a těžší věci. Nemáte co ztratit. Pokud budete na psa příliš tlačit, pak to okamžitě uvidíte na jeho projevu. Pokud se posunete o příliš velký skok, pes to nepochopí a úspěchy nenastanou. Stejně tak ale, pokud zamrzáte na nějaké úrovni příliš dlouho, pak se na ni pes nafixuje, zvykne si a následné zvýšení kritérií ho rozhodí, protože nechápe, proč po x-týdnech či měsících dostával za něco odměnu a naráz to nefunguje. Čím déle pes zůstává na stejné úrovni, tím těžší je pak pro něj posunout se dál.Krásně to vystihuje pojem “závislost na pomoci”. Čím déle psovi pomáháte, tím hůř se Vám daná pomoc bude odstraňovat, protože si na ni zvykne a bude pro něj potřebou součástí cviku.
Ano, používám luring. Vodění za pamlskem není špatné, učí psa mechanické návyky, ale neučí pochopení daného pohybu mozečkem. Takže ano, pomáhám si luringem, ale během prvních dvou lekcí pomoc tělem odstraňuji a nevracím se k ní. Znáte to s tím dobrým služebníkem a zlým pánem? 😀
Základní tipy:
- Zvyšujte kriteria po malinkých krůčcích.
- Netlačte na psa. Iniciativa má jít z jeho strany a ne z té Vaší.
- Čtěte reakce psa. Pokud po zvýšení obtížnosti bude chvíli zmatený a bude nabízet jiné věci, je to v pořádku, protože hledá a zkouší, ale pokud to bude trvat příliš dlouho, pak možná neodměňujete malé pokusy správným směrem a on se jen stresuje, což je špatně.
- Snažte se skončit po několika povedených pokusech. Jeden může být náhoda. 2-3 zafixují pochopení a víc by byla jen otrava.
- Pokud se něco nepovede a opravdu už jde celá lekce z kopce, pak je někdy lepší ji přerušit a nepokračovat. Prostě jen tak. Nebojte se toho. Rozbitý talíř už nikdy nebude vypadat jako nový a leckdy snaha napravit situaci a domoci se správného výsledku vede jen k nátlaku na psa a rozbíjení talíře na stále menší střepy.