Až teď mi došlo, že jsem nenapsala žádný článek o tom, jak nám jde učení aportu, takže hurá na to.
Dream má zájem o hračky, vcelku se rád přetahuje a když něco hodím, běží si proto (ale už mi to nedonese).
Taky moc nechtěl vyměňovat hračky, protože ta v jeho tlamičce byla vždy mnohem lepší, než ta moje.

Úkoly tedy byly jasné:

  1. Naučit přetahování o hračky a vyměňování.
  2. Naučit zvedání předmětů ze země a podávání do ruky.
  3. Později přidat hru s odhazováním hraček.
  4. A nakonec odhazování aportu a výměnu za hračky: hra na rychlé přinášení.
  5. Jako zcela samostatné cvičení naučit Dreama klidné držení aportu.
Přetahování
Psi mají lovecký instinkt. Někdo ho má víc, jiný méně, ale dobrá zpráva je, že se dá rozvíjet 😉 Lovecký instinkt psům říká, že mají pronásledovat a „zakousnout“ vše, co od nich prchá (a kličkuje). Z tohoto chování zvěře vychází i hra s hračkami. Dream se rád přetahoval už u chovatelky. Tahle část socializace a práce chovatele je k nezaplacení. Na mě je jeho zájem a chuť podporovat a rozvíjet. Nechávat ho vyhrávat a naučit ho přetahovat se nejen doma v klidu, ale i venku a v rušném prostředí.

Pravidla:

  • Hýbejte s hračkou vždy směrem od psa. Prchejte s ní, kličkujte, občas ji zastavte, počkejte a na poslední chvíli s ní cukněte pryč. Rozhodně se nesnažte jít s hračkou proti psovi nebo mu ji vkládat do tlamy. Efekt bude přesně opačný, bude od ní ustupovat a odradíte ho 😉
  • Jakmile se štěně zakousne, klidně hračku v počátku pusťte nebo držte její konec a nechte s ní psa pár krůčků odběhnout, aby pocítil vítězství a mohl si „odnést svou kořist“. Za to, že vložil svou energii a chuť k ulovení musí následovat útěk s úlovkem a ne další překážka a boj s Vámi.
  • Čím víc vítězstí (úspěchů) pes při přetahování zažije, tím víc ho bude bavit 😉 Výhry mu posílí sebevědomí a později „si troufne“ s Vámi bojovat zase o chvíli déle. Nebojte se nechávat psa vyhrát. Je to jen hra 😉
Výměna hraček
Tohle byl trochu oříšek. Dream je majetníček. Jak jednou něco peklo zchvátí, už to vydat nechce 😀 Tuhle hru ale považuju za jednu ze základních a důležitých pro spoustu cviků a dalších her, takže ani tohle nás neminulo. Musím říct, že je to den ode dne lepší a lepší.
Pravidla:
  • Nachystejte si dvě (ideálně stejné) hračky. S jednou se přetahujte a po chvíli danou hračku pusťte a velmi intenzivně lákejte psa na druhou hračku, kterou máte v ruce. Vydržte, snažte se a bojujte 😉 Po chvíli pes zjistí, že nemá cenu držet v tlamě nehybnou „mrtvou“ hračku, vyplivne ji a zakousnou se do té „prchající“, kterou máte v ruce vy.
  • V okamžiku kdy pes sám pouští, smíte říct „pusť“. Touto metodou se pes naučí pouštět rychle a rád, protože to pro něj nebude znamenat konec hry a odebrání hračky, ale naopak zisk jiné a lepší na výměnu. Je velmi důležité, abyste první hračku nejdříve pustili a až pak lákali na tu druhou. Pokud ji budete stále držet, pes s Vámi bude bojovat a nebude ji chtít pustit.
  • Máte-li majetníka, který s první hračkou chce prchat do dáli, pak je lepší si ho jistit na volném vodítku, aby mohl odběhnout jen do malé vzdálenosti. Vodítko slouží jen k vymezení prostoru, rozhodně s ním nijak necukejte 😉
Pro lepší představu můžete kouknout na začátek tohoto mého videa.
Jen malé upozornění. Jsou tam jisté technické nepřesnosti (přeci jen je 5 let staré 😉 )
Zvedání předmětů
Sedněte si na zem, nachystejte si nějaký předmět, zahýbejte s ním, pusťe ho a koukejte na něj. Většina štěňat je zvědavá. Půjdou se na něj podívat, což odměňte. Pak do něj začnou ťukat nosem (což odměňujte). Později přestaňte odměňovat ťukání a počkejte si, až ho zkusí vzít do zubů (odměna) a později ho zvednou (odměna).
Tuto hru hrajte s různými  lehčími předměty, co se budou psovi dobře zvedat. Buďte kreativní. Až zvládne zvedat například: přetahovací uzlík, míček, tužku, roličku od toaletního papíru, srolované ponožky apod., teprve pak zkuste hrát tuto hru i s aportem. U zvedání aportu na začátku odměňuju zvednutí jakkoliv. Jakmile se pes snaží a chápe, že má tento předmět zvedat, pak začnu odměňovat jen pokusy, kdy zvedá ze střed a ne bočnice. Na toto cvičení mám speciální lehounký aport s bočnicemi z koberce, takže pokud ho štěně pustí, nezraní ho a neublíží mu jako celodřevěné těžké aporty. Chcete přece vybudovat zájem psa a ne ho od interakce s aportem odradit.
Podávání do ruky
Báječně funguje kombinace naučení „nosetouch“ a zvedání předmětů ze země. Pes už umí zvedat předměty. Opět si sedněte na zem (nebo židli) a začnete trénink cvičením „nosetouch“. Po několika opakováních položte na zem předmět, který umí štěně zvedat a odměňte pár zvednutí. Pak položte předmět na zem ajakmile ho štěně zvedne, ukažte mu dlaň na „nosetouch“. Většina psů, kteří mají tento cvik zafixovaný zapomene na hračku v tlamě, dotkne se nosem a tím vám vlastně vloží hračku do ruky. Vy pak jen řekněte pusť a hrozně moc odměňte.
Buďte trpěliví! Počkejte, až pes opravdu vloží předmět/aport do vaší ruky. Pokud se pro ni budete natahovat a hýbat rukou proti psovi, bude s ní uskakovat pryč, nepodá vám ho a tato hra ho bude velice bavit 😉
(pokračování příště 😉 )