Čas letí jako voda, my neleníme, pravidelně si hrajem a trénujem.
Něco málo z toho, na čem pracujeme, najdete na videu:

Malá rekapitulace aneb co děláme a jak jsme na tom:

 1. Chůze u nohy: chápe pozici u nohy, přiřazování jsme zrychlili, máme otočky na místě i úkroky, teď to jen zakomponovat do chůze. Zkouší se mi opožďovat při vyjití ze sedu, ale máme pár nápadů, tak snad zaberou
 2. Přivolání: chápe klidné odložení a už pak i letí rovnou rychle za mnou na přivolání. Většinou volám na hračku v ruce, sem tam přidávám i rovnou z běhu přiřazení k noze, kdy opakuju povel, když je pár metrů přede mnou.
 3. Polohy na dálku:
  • sedni/lehni – už zvládá i úplně bez posunků, jen na povel, pomalu buduju vzdálenost. Výborně se mi osvědčila hra: „Když ty vyskočíš správně z lehu do sedu, pak já ti hodím míček“. Dává do toho tu správnou energii i odraz předníma dozadu (nahoru).
  • lehni/vstaň – do vstaň lehce pomáhám, ale lehni do zadu zvládá sám. Teď to jen naučit bez posunku a pomalu se vzdálit, aniž by u vstaň ťapkal za mnou. Přiznám se, že si pomáhám targetem pod předníma packama.
  • sedni/vstaň – vstaň není špatný, ale je s pomocí. U sedni to malej přehání a skoro u toho i couvá. Zatím stále v klidu jistím naváděním a doufám, že ho to přejde.
 4. Polohy za chůze:
  • lehni – za chůze se umí odložit do lehu, ale bylo o takové nemastné-neslané. Teď to předěláváme s kritériem “ je to legrace, padni a plácni předníma packama o zem.“ Učím to přes lehký výskok a pak lehni s hračkou. Vypadá to nadějně.
  • sedni – raději jistím stále na své couvání, kdy se mi líp kontroluje pes. Chci aby zadečkem přiskakoval k předním nožkám, ale tady mám štěstí, dělá to odmala přirozeně sám. Hurá!!!
  • stůj – stále lehce odkládám. Dream poměrně rychle roste, tělo není moc stabilní, takže spíš ještě chvíli počkám na dokončení vývoje.
 5. Aport: nějaký čas jsem jen držela štěně za obojek, odhazovala kousek aport a jak se k němu blížil, tak jsem utíkala na opačnou stranu a volala. Nese to své ovoce. Dream zvyšuje svou chuť i rychlost, peláší pro aport, kde se hned točí a valí za mnou. Spokojenost. Kromě této hry začínám přidávat i požadavek přiřazení s aportem k noze a držení, dokud ho rukou neodeberu. Jeden čas se mi zasekával aportem zezadu o nohu, jak se snažil těsně přiřadit, ale zdá se, že si našel cestu. Pracujeme na tom.
 6. Kužel: dlouho předlouho Dream nechápal, proč by měl běhat ode mně a proč chci, aby běhal kolem něčeho, pak to ale konečně přišlo. Mnohem větší grády to dostalo přidáním hry: „Ty chceš hodit míček, klidně, ale až oběhneš támhle ten kužel/strom.“ Teď už na 100% poznám, kdy chce házet, protože mi na zahradě usilovně obíhá stromy a pak kouká na mě :))))
  Úkoly do budoucna – vybudovat vzdálenost a naučit ještě o kousek těsnější obíhání.
 7. Box – chci, aby si Dream zapamatoval a sám běhal na místo vzadu v boxu. Bez položené hračky či targetu. Pamět a chuť běhat dopředu na to vcelku má. Běhal mi hezky, pak trval na tom, že bude zastavovat až za zadní páskou, teď na mě zkouší zastavování hned za přední páskou, ale to půjde :))) Prozatím to mozeček zpracovává, ale jak nabude jistoty v tom, kam přesně běhat, zrychlí. U kuželu to fungovalo skvěle.
 8. Dlouhodobé odložení – trénujeme v sedě i v leže. V leže mi Dream sám od sebe občas nabízí položenou hlavu, tak ji asi přidám na povel. Moc to, ale s tímto tréninkem nepřeháním, spíš začal být součástí mého odchodu  do boxu, pro aporty, pamlsky, před přivoláním apod.

No a z těch běžných městských a hracích dovedností …

Vyměňuje bez problémů hračky, pouští na povel nejen hračky, ale i blbosti, co bere do tlamy ve městě. Konečně mi i nosí hračky :))) Cestuje a spí v čemkoliv. Kamarádí a chce si hrát s kýmkoliv, ale pokud se pes tváří nelibě, tak ho nechá být. Skvěle komunikuje se psy, miluje děti. Netahá na vodítku, chodí za patama. Hraje si, žere i cvičí kdekoliv a kdykoliv si řeknu. Spí v posteli i vedle ní.
A vůbec je to prima štěně, společník i kamarád.