NOSETOUCH (dotyk nosem dlaně):
Nejjednodušší štěňátkové cvičení. Ukážete štěněti dlaň, on si k ní čuchne a přitom se dotkne a vy do ní vhodíte pamlsek a odměníte. Dlaň dáváte postupně nalevo i napravo od čumáčku nebo lehounce nad něj, aby si k ní umělo vyskočit. Nosetouch je skvělý při přivolávání psa, kdy má jasné kriterium, jak blízce musí doběhnout. Výborně se s ním učí technika vyskakování z lehu do sedu a celkově jakékoliv navádění za pamlskem se dá později vyměnit za navádění prázdnou dlaní. Výborně se pomocí nosetouch začínají tréninky, protože se jedná o velice jednoduchou činnost, kdy ale štěně přepne do “cvičícího módu” a vy pak můžete přejít na něco náročnějšího.

Hra na pronásledování:
Nabídnu štěněti nosetouch, jakmile ho odměním a on žvýká, tak utíkám pryč, kde na něj opět čeká otevřená dlaň a možnost odměny. Jedná se o základ přivolání. Štěně se učí vyvíjet činnost směrem k Vám a snaží se ocitnout ve Vaší blízkosti. Navíc je to velká zábava, kdy vás může pronásledovat a vy máte jistotu, že v posledním metru u vás neuskočí, ale naopak doběhne až na kontakt.

PŘIVOLÁNÍ:
Přivolání je prostě základ. Bez něj Vám může štěně vlítnout do cesty a pod auto, přiběhnout k agresivnímu psovi nebo ho neodvoláte od lidí v bílém oblečení :D. Jak na něj? Kontrolujte prostředí. Pokud nemám prostředí pod kontrolou, pak si štěně jistím na vodítku. Využívám v tréninku své další psy a pokud nejsem schopná odvolat ho ze hry s nimi, pak je pokládám a odvolávám ho od ležících psů. Postupujte od jednoduchých situací po ty složitější. Pokud nepřiběhne, dojděte si pro něj vy. Rozhodnutí přiběhnu-nepřiběhnu není na něm a tohle by měl pochopit. Nepřiběhnutí v rizikovém momentu ho může stát i život. Nastavení zcela jasných hranic v běžném životě u přivolání Vám může velmi pomoci i v dalším tréninku obedience.

Co pomáhá?

  1. Když přivoláváte, zkuste si dřepnout. Budete menší, blíž k mazlení a pro štěně nebudete působit tak hrozivě.
  2. Když přivoláváte, zkuste běžet pryč od něj. Bude to príma hra na pronásledování.
  3. Pokud přiběhne, měli byste ho odměnit a dát mu zase volno. Poskytnutí svobody je jedna z největších odměn, kterou může dostat za správné chování.
  4. Nastavujte situace od nejjednoduších po nejtěžší, aby měl prcek šanci uspět.
  5. Nepřivolávejte 20x v 5ti minutách. Co je na začátku prima hra je později spíš otrava.