Je príma vymyslet jméno a pojmenovat své štěně. Každý pes má jméno, některý jich má i několik. U psů s PP ho máme i vytištěné na krásném papíře s průkazem původu. Všichni v okolí vědí, jak se nové štěně jmenuje. Ne vždy to ovšem řeknou právě štěněti a to je ta potíž.

Štěňátka jsou roztomilá. Čím roztomilejší jsou, tím více mají přezdívek. Voláme na ně “zlatíčko”, “miláčku”, “štěně”, “nohatej”, “Dreame”, “fuj”, “nechtoho”, “alenotaksakra” a podobně. K tomu na něj mluvíme v jazyce, který neumí a ještě k tomu v souvětích. V tom aby se štěně vyznalo.

Jak naučit štěně jméno?

  1. Chcete, aby měl své jméno rád. Chcete aby na něj reagoval a pokud ne přivoláním, pak alespoň pozorností a otočením hlavy Vaším směrem. Sedněte si doma v klidu s kupou pamlsků či granulí. Řekněte jen 1 slovo – jméno psa, např. “Dream” a dejte štěněti pamlsek. Opakujte, dokud Vás to bude oba bavit.
  2. Po pár lekcích dle bodu jedna zkuste jméno použít i na přesměrování pozornosti. Ideálně v začátku kontrolovaně. Chyťtě štěně za obojek. Kousek před něj na zem (aby na něj nedosáhnul) položte pamlsek. Jakmile se přestane k pamlsku drát, ale ještě na něj bude koukat, vyslovte jméno a jakmile na Vás koukne, tak pochvalte, pusťte a nechejte ho pamlsek sníst. Totéž lze “hrát” i s hračkou. V počátku, pokud voláte jménem, nehýbejte v tu chvíli s hračkou. Je to pro malé štěně dost těžké cvičení. Brzo ale pochopí, že po reakci na jméno přijde to co chce on a vy budete mít psa, který bude reagovat na jméno i v přítomnosti rušivých vlivů.
  3. Při procházkách venku nikdy nepouštím štěně z vodítka, když se dere pryč. Chci, aby registrovalo mou přítomnost. Chci, aby chápal pravidla hry, která jsou nastavena tak, že on dostane to, co chce až poté, kdy udělá něco pro mě. Takto na začátku mi stačí jen to, že ho chytnu za obojek, on se přestane “vzpínat”, já vyslovím jeho jméno a pokud zareaguje, tak ho pochválím a pustím se proběhnout. Zdá se to jako maličkost, ale je to pevný základ pro spoustu dalších cvičení a hlavně budování vztahu a pravidel.