Jak už jsem psala, sedá si rád a rychle. Jamile Vám štěně nabízí cokoliv, co se vám líbí, pojmenujte to a odměňujte. Samozřejmě, že jak jsem se víc soustředila na lehni, tak mi cpal právě odměňovanou činnost a lehal si, kdykoliv mohl. Nevzdávejte to. Ono se to časem pročistí.

Zobecnění:
Sedáme si za pochodu, sedá si u mě, sedá si ze stůj, kde si sám odcouvává a nehýbe zadníma nohama (haleluja!!!) a učím sedni z lehu.

SEDNI Z LEHU:
Naučila jsem nosetouch (viz předchozí příspěvek). Když Dream sedí, dám ruku malinko nad jeho čumák, aby si na nosetouch musel malinko povyskočit předníma nohama, ale jen kousek, aby přitom nezvedl zadeček. Tohle chování odměňuju hodně a trénuju přede mnou i u nohy. I jen tento pohyb je výborný později na srovnání předních pacek psa, pokud má každou “jinde” nebo pokud nesedí “dost vysoko”.
Jakmile pes zvládá malinký výskok předníma packama k dlani v sedě, tak zkusíme odhadnout výšku a vybídnout ho k podobnému výskoku z leže. Je důležité hlídat si, aby u toho nezvedal zadeček a skákal je kousek nahoru a ne dopředu.Tohle cvičení je ale fyzicky velmi náročné. Je potřeba mít už trochu nasvalené zvířátko a z počátku to cvičit jen opravdu krátce. Navíc, jak štěně roste a mění se mu rozložení váhy v těle a stabilita (těžiště), tak je pro něj tento cvik místy velice náročný. Opakuji. Cvičte jen krátce a pokud to Váš pes zrovna nezvládá, pak počkejte pár týdnů /měsíců dokud zase nezíská kontrolu nad svým tělem, svaly a stabilitou.
Sedání z lehu bez pomoci.Tady jsem opět volila cestu shapingu. Štěně si mi nadšeně lehá. Já odměním a čekám. Zkouší nabízet převalování boků, pokládání hlavy a nějaké ty zvuky, které plynou pouze z toho, že netuší, co se po něm chce. Pak ho to přestává bavit, za lehni nic nekáplo a začíná se zvedat (že odejde). Většinou přes sed, obzvlášť pokud sedíte /stojíte blízko. Bingo! V ten moment jásám a odměňuju. Žádám lehni a čekám znovu. Po pár opakováních mám štěně, které si samo bez navádění zkouší sedat. Sice pomalu, ale zato samo. Časem se tohle chování spojí s naučenou technikou výskoku z lehu a finální provedení cviku je skoro hotovo.

Tipy:

  1. Nebojte se velice brzy zkoušet cokoliv, co se zdá, že štěně chápe i nejen těsně u něj. Nechcete, aby si spojil polohy s tím, že musí být blízko u Vás. To by Vám později dost komplikovalo vzdalování od něj.
  2. Nebojte se shapingu. Místy vypadá zdlouhavěji, ale není tomu tak. Klasický luring vypadá “okamžitě”, ale následné odbourávání pomoci rukou/tělem je na měsíce práce.
  3. Odměňujte i za zůstávání v polohách, aby se Vám prcek nezměnil v Jojo, které umí sedat a lehat, ale vy to nemáte pod kontrolou.