Na facebooku se objevil vcelku typický dotaz:
„Ahoj, prosím o radu. Máme 10 týdenní štěndo a začal nám bohužel pást auta. Když se snažím odvézt pozornost, tak vůbec nereaguje, na mě, na pamlsky ani na hračky. Jak jste odnaučili pást vy? Děkuji“ 

Tohle se u border kolií stává. Staletí se jim posilovaly instinkty pást pohyblivé objekty (ovce) a není jejich chyba, že to tak dělají. Průšvih je, že pasení aut (kouká, plíží se za ním, vybíhá) může Vašeho psa stát i život. Viděla jsem několik borderek, které pomalu jedoucí auto zvládly nejen dohnat, ale i předběhnout a lehnout si přímo před něj ve snaze zastavit ovečku. Řidiči si tehdy naštěstí všimli a zastavili, ale kdyby ne, je borderka na placku.

Ok, borderka pase auta, máte ji raději živou, takže co teď s tím?

Já kombinuju 3 věci:

  1. Pokud pase to, co nemá, pak tvrdě zakazuju. Tady to není o pozitivním přístupu, tady jde v budoucnu o jeho život.
  2. Je to borderka, pokud v sobě má pasecí instinkty, nemůžete je kompletně zakázat, ale je potřeba ukázat, na co je má, tedy vzít (až malinko vyroste) k ovcím, ideálně k někomu, kdo tomu rozumí. Po prvních pár lekcích se jí instinkty ještě posílí (celkově, tedy se zhorší i auta), ale pokud vydržíte, pak pochopí, že ovečky se hýbou tak, jak chce pes a to je legrace, zatímco auta si jezdí jakkoliv a nedají se „ovládat“ a přestane je tedy pást. Neznám jediného psa používaného u ovcí, který by auta pásl. Jen ten Váš v tom má aktuálně trochu zmatek.
  3. Rozhodně hodně pracujte na přivolání (časem i od silných rušivek jako jsou hračky, jídlo, psi, děti) a na zalehnutí na povel kdykoliv, i v běhu. Nepomůže Vám to odstranit pasení, ale budete to moct použít, kdyby už na to auto vyběhnul a vy mu tím zachráníte život.